Фотографії з публікації американки Дороті Госмер «На велосипеді через Польщу», яка вийшла друком в журналі «National Geographic Magazine» у червні 1939 року. Веломандрівка Польщею та Румунією (до складу яких тоді входили західноукраїнські землі Галичини та Гуцульщини) напередодні Другої світової війни.

cerkva-zabolotiv.jpg
Бемкають дзвони на дзвіниці біля уніатської церквиПереглядів: 72Ця церква в Заболотові зведена повністю з дерева. Уніатська віра наслідує ритуали греко-православ’я, але віддана Римській церкві. На передньому плані стара криниця.
tipova-vbirya-rinok.jpg
Ну, якшо це файне і ціна добра —Переглядів: 77Високі солом’яні капелюхи та довгі сорочки типові для українських селян. Жінка — підперезана чорною вовняною спідницею. Ноги — босі влітку, взимку — шерстяні капці в шкіряних перев’язаних постолах.
posmishka-kolomiya.jpg
Дитина реве, ноги бocі, а вона всміхаєтьсяПереглядів: 73Голі гілки — це зима під Коломиєю. Але попри-все ця українська мама ходить боса, вишиті смужки прикрашають її підперезану спідницю.
pislya-cerkvi-vorohta.jpg
Після церкви — йоу, які новини?Переглядів: 66Овечі кожухи гуцулів у Ворохті оброблені шкіряними стрічками, оздобленими невеличкими металевими кільцями. Довгі лляні сорочки незаправлені у важкі шерстяні штани. Деякі вуйки прикрашають повстяні капелюхи кокардами з пір’я. Їхні жінки носять дві запони в поперечні смуги з червоних та жовто-оранжевих відтінків.
na-firi.jpg
Там де мало возів, багато їздунівПереглядів: 72Веселі гуцульські автостопери, вбрані в святковий одяг, прямують до церкви в Станіславові. Нервове лоша дістає перший урок дорожнього кермаництва.
na-bazari-kolomiya.jpg
Український торгаш сидить на своєму майбутньомуПереглядів: 73Довговолосий торговець сидить на торбах з власними виробами на продаж. На боці в нього висить шкіряна торебка з грошима оздоблена металевими пацьорками, можливо в ній ніж та хліб для кількох перекусів далеко від дому. Колеги по бартеру на коломийському ринку шкіряться з нього за неробство.
moloko-sir-zhabie.jpg
Польський караван перевозить діжки з сиром з овечого молокаПереглядів: 63Два гуцули ведуть своїх коней з верхів’я донизу на базар в Жаб’є. Ці люди не печуть хліб; дієтичні страви — м’який сир, банош з кукурудзяної муки та картопляний пиріг товщиною з палець з хрумкою кукурудзяною кіркою.
mikola.jpg
Микола — безтурботний провідникПереглядів: 65З високогірного притулку у східних Карпатах цей ясноокий гуцулик вів авторку через високі гребені в Дземброню, по дорозі збираючи для неї дикі квіти та ягоди.
karta-polsha-ukrayina.jpg
15 місяців стрімких змін нанесли нові борозни на помережану мапу ЄвропиПереглядів: 53Зліва — Німеччина, праворуч — радянська Україна. Окрім топонімів, що не піддаються англосаксонському язику, є три подібні односкладові міста — Луцьк, Бар та річка Буг.
karta-karpati.jpg
Крізь місця та людей — ґетто, українців, польські окраїни — американка педалює з Кракова до РумуніїПереглядів: 57Стрілками вказано маршрут Дороти Госмер через південну Польщу. Після сходження до ринкових містечок і гірських долин в Татрах, авторка сплавилась річкою Дунаєць на дарабах і пропедалювала по галицьких рівнинах до Львова. Прямуючи на південний схід, вона ненадовго знову повернулась до води, на складному човні по Дністру. З Нижнева шлях повів на південь через землі населені переважно українцями. Мандрівка завела її в східні Карпати — землю барвистих гуцулів. Далі відчайдушна американська дівчина повернулась назад через річку Прут в напрямку до румунського кордону...
zhinka-guska-kosiv.jpg
В неї бідна вбиря, зате жирна гускаПереглядів: 65Жінка в Косові м’яко притримує вгодованого птаха, який після продажу стане смачною прикрасою свята для її чоловіка та дітей. Жінка вдягнута в дублянку з підкладкою з натуральної вовни, спідницю, та фустку обмотану навколо голови.
darabi-cheremosh.jpg
Вправляючись довгими веслами, керманичі ведуть дараби вниз звивистими гірським потокамиПереглядів: 53Ялинові та ялицеві колоди зв’язуються у плавучі «плоти». Плоти зчіплюють разом, формуючи дараби. На важковимовній карпатські річці Чорний Черемош відкривають заґати, провокуючи повінь, щоб деревина могла пройти через мілини та пороги.
guculi-zhabie.jpg
Кольорово-вбрані гуцули виводять корів, овець та свиней на торги в понеділок у Жа’бєПереглядів: 56Більшість маржини виставленої на продаж зганяють до села з гірських полонин. Основні купці — жиди. М’ясо та м’ясні вироби — найцінніший сільсько-господарський експорт регіону. Америка — основний споживач копчених польських м’ясних виробів.
guculi-besida.jpg
Мій кінь був в однім стійлі, а ровер американки — в іншому!Переглядів: 58Двоє поважних гуцулів, схожих на близнюків, захоплено слухали розповідь товариша біля церкви в Жаб’є. Чоловіки вдягнені в шкіряні овечі кептарі, шерстю до тіла. Кептарі вишиті оранжевими, зеленими, червоними та чорними нитками. Підтяжки на них, як вставки, плетені з чорно-білих шкіряних смужок.
v-cerkvi-vid-doshchu.jpg
Юрба під дахомПереглядів: 62Раптова гроза змусила поспіхом ховатись селянок та авторку під церковним дахом у Вашківцях, недалеко від кордону Росії та Румунії. Тут, на річці Прут, панянка Госмер сиділа на березі, а місцева дівчина розтирала їй спину. Також тут вона пізнала неквапливе українське мистецтво лускання зернят соняшника.
bazar-kolomiya.jpg
Одна кінська сила тручєє «магазинчик» польського «віникаря»Переглядів: 58Селянин з рівнинних полів східної Галичини на ринку в Коломиї продає віники, які він із сім’єю майстрував поміж домашніми справами у своєму господарстві.
zmist.jpg
Редактори, довірені особи, відповідальні працівникиПереглядів: 52
img648.jpg
Обкладинка журналу «National Geographic magazine». Червень 1939 рокуПереглядів: 54
   
фото:18 сторінках1